Jak mohu zvýšit sebevědomí?

Ebook_sebe-vědomíJak mohu zvýšit sebe-vědomí?

Jakmile si důvěřujete, umíte žít. Můžete zlepšit své sebevědomí? Co znamená sebe-vědomí?

Sebe-vědomí je vědomí toho, co si JÁ sám o sobě myslím, co umím, v čem jsem skvělý či skvělá, uvědomění si různých možností, silných i slabých stránek, jaké mám rezervy, jak sám sebe vidím a hodnotím, do jaké míry věřím svým schopnostem, že zvládnu běžné anebo těžké životní situace (např. nemoci, zranění, úmrtí blízké osoby atd.).

Někteří lidé si myslí, že sebevědomí lidé jsou arogantní, namyšlení, povýšení, a přitom opak je pravdou. Předchozí výrazy jsou pouze známky člověka s nízkým sebevědomím.

Sebevědomí je natrénované chování.

Co to znamená?

Před několika lety, když jsem ještě pracoval jako zaměstnanec, jsem měl nad sebou šéfa. Ten se jednoho dne rozhodl, že mi udělá ze života peklo a bude mě dle libosti trestat za různé věci. Dělal to velmi systematicky a cílevědomě. Ráno mi například zadal, že ve 13 hodin mám mít hotový úkol. Za hodinu přišel a řekl: „Ukaž mi, co máš hotový? Hm, proč toho máš tak málo?” Za další hodinu přišel, celé mi to přeškrtal a řekl, že „to mám špatně a že jsem neschopný“. Za další hodinu a půl řekl: „Ty jsi ale na nic. Ty vůbec nic nevíš…“ Mým zákazníkům přede mnou říkal, že jsem nový, že nic neumím atd.

Co tím chtěl docílit?

Chtěl mé ponížit a donutit, aby si můj mozek začal myslet, že má pravdu a že má nade mnou neomezenou moc. Potlačoval mé, už tak nízké sebevědomí a chtěl, abych převzal a ztotožnil se s tím, co o mě říkal. Povedlo se mu to, neměl jsem o sobě vysoké mínění. A každé ráno, když jsem vstal z postele a pomyslel jsem, že musím jít do práce, jsem začal zvracet a mít střevní problémy…

A proč se šéfovi dařilo mě ponižovat?

> Protože jsem mu to dovolil!

Nebránil jsem se. Jednoho dne, když už jsem toho měl zase “plné kecky,“ jsem se rozhodl, že už to neunesu a chci to změnit. A jako „náhodou“ k nám do kanceláře přišla nová kolegyně, která mi začala pomáhat. Každý den mi opakovala: „Ty jsi skvělý,“ nebo „Ty jsi dobrý,“ „Tady ten úkol se ti povedl“, „To jsi udělal super“ atd.

> Pokud chcete, aby se vám něco nedělo, rozhodněte se, že to opravdu změníte a začněte na tom pracovat.

Stejně jako jsem to udělal i já.

Pak stačí maličkost, aby se ve vašem okolí našel jeden člověk, který vám bude věřit a říkat, jak jste dobří či skvělí a povzbuzovat vás, přestože se ostatní ušklíbají, vysmívají se vám anebo vás kritizují atd. Ze začátku tomu vůbec nevěříte, protože máte velmi nízké sebe-vědomí, ale tím, že vás někdo povzbuzuje a opakuje to každý den, za čas tomu začnete věřit i vy sami a vaše sebevědomí začne růst.

Poslouchat povzbuzování každý den bylo pro mě jako rajská hudba. Postupně mi začalo sebevědomí růst a bylo čím dál větší, až bylo tak velké, že jsem vyvolal otevřenou konfrontaci s mým šéfem u ředitele. Bránil jsem se. Před začátkem konfrontace stál ředitel na straně šéfa, ale na konci byl pod tíhou mých argumentů donucen uznat, že chování šéfa je neadekvátní a nepřípustné, a proto mi vyplatil vysokou kompenzaci. To byla moje výhra.

Pokud se máte rádi a sami sebe si vážíte, máte sebe-vědomí. Sebe-vědomí je schopnost být vždy a za každých okolností sám sebou, být pravdivý a upřímný k sobě a ke svým dětem, k ostatním lidem. Je to důležitá součást každé osobnosti člověka.

Další důležitá věc

Nikdy se nevyjadřujte k osobnosti někoho druhého větami typu „Ty jsi hloupá“ nebo „Ty jsi na nic“. Tyto věty svědčí o člověku, který nemá příliš velké sebevědomí, a proto rád ponižuje ostatní.

> NIKDY, opravdu NIKDY nekritizujte, neponižujte, nezesměšňujte sebe ani žádného jiného člověka (ani partnera nebo dítě).

Pokud se dítěti něco nepodaří, řekněte:

> „To nevadí, že se ti to nepovedlo, příště to bude lepší“.

Dejte mu víru v budoucnost. Chyby jsou součástí života, nastavují nám zrcadlo a dávají nám zpětnou vazbu.

Vše začíná a končí sebevědomím. Jak si věříte VY?

Tipy pro Vás

  1. 1. Znám někoho ve svém okolí, kdo je sebe-vědomý? Kdy ho oslovím a domluvím si s ním schůzku?
  2. 2. Kde v životě upřednostňuji zájmy druhých na úkor mých vlastních zájmů? Jak to mohu změnit?
  3. 3. Jak si mohu rychle zvýšit své sebe-vědomí? Po 30 dní si každý den napíšu, co se mi ten den povedlo a za co jsem vděčný.

Nevěříte si a chcete to změnit? Napište mi, rád Vám pomohu. 🙂